Aktuálně z knihovny

Dne 6. října 2021 proběhlo v Krajské knihovně Karlovy Vary 5. slavnostní setkání knihovníků Karlovarského kraje spojené s oceněním nejlepších dobrovolných knihovníků Karlovarského kraje a nejlepších profesionálních knihoven Karlovarského kraje pro rok 2020. Bohužel z důvodu epidemiologické pandemie muselo být vyhodnocení přesunuto z roku 2020 na rok letošní. Záštitu nad celou akcí tak nyní převzal hejtman Petr Kulhánek. Cena se uděluje jako vyjádření uznání za zásluhy o kvalitativní rozvoj veřejných knihovnických a informačních služeb a o celkový rozvoj kulturního života obcí. Mezi sledovaná kritéria patří především velmi dobrá činnost knihovny, aktivita při modernizaci a automatizaci knihovny, úspěšná kulturně výchovná činnost a dlouholetá práce v knihovně. Knihovny a knihovníci jsou k ocenění navrženy na základě písemného návrhu s podrobným zdůvodněním, které vychází z činnosti knihoven za uplynulý rok (tentokrát za rok 2019). Oceňují se tři knihovny, kdy z každého okresu je navržena jedna profesionální knihovna a jeden dobrovolný knihovník. Za okres Karlovy Vary byla navržena naše nejdecká knihovna. Na základě hodnocení odborné poroty se nejlepší profesionální knihovnou Karlovarského kraje stala Městská knihovna Františkovy Lázně a Městská knihovna Nejdek získala ocenění za poskytování vynikajících knihovnických a informačních služeb pro veřejnost. Městská knihovna Nejdek nejenže plní knihovnickou práci a  plní také funkci kulturního centra s regionálním zaměřením. Snaží se poukazovat na tradice a zvláštnosti města. Jejím specifikem je představování veřejnosti místní občany, kteří vynikají něčím zajímavým a mohou ukázat svou tvorbu především v Galerii @, která je nedílnou součástí knihovny.